Святкові збори під час COVID-19: що говорять лікарі про подорожі та сімейні заходи

25 Листопада 2020

Від подорожей до родичів та друзів до зборів на особисті заходи: свята під час COVID-19 породили багато питань про те, як святкувати важливі дати безпечно. Настає період зимових свят — саме у цей час рідні та близькі люди збираються, щоб провести сповнені щасливими годинами дні разом. Проте через розгортання пандемії COVID-19 цього року все буде зовсім інакше.

Після кількох місяців розлуки багато сімей та друзів розмірковують над тим, чи доречно провести канікули разом, роблячи все можливе, щоб не поширювати коронавірус, або ж не варто взагалі влаштовувати збори для своєї безпеки та захисту інших.

Хоча ніщо не може повністю усунути ризик зараження, якщо люди вже вирішили святкувати свята разом з іншими, існують способи зробити сімейні посиденьки безпечнішим.

“Свято не повинно бути приреченим і похмурим”, – каже Кірстен Біббінс-Домінго, доктор філософії, доктор медичних наук, MAS, і завідувач кафедри епідеміології та біостатистики в університеті Сан-Франциско. “Більшість медичних експертів прогнозують різке збільшення зараження коронавірусом у святкові дні, коли люди активно переміщуються містом або навіть країною, переїжджаючи з районів із вищим рівнем COVID-19. Але ступінь поширення може бути зменшена тими людьми, котрі відповідально вживають профілактичних заходів,” — зазначає Біббінс-Домінго. “Існують способи захистити себе та своїх близьких у час, коли ми традиційно збираємось разом”.

Біббінс-Домінго та інші експерти з інфекційних хвороб з UCSF кажуть, що, хоча для святкового сезону і існують певні “заборони”, можна притримуватися кількох способів мінімізації ризику зараження. Серед них — все, що ми вже робили — надягання масок, фізичне дистанціювання щонайменше на півтора метри та часте миття або обробка рук. Усі ці варіанти добре поєднуються з плануванням заходів з меншим ризиком, безпечним подорожуванням та творчим ставленням до того, як залучити людей до свят.

Бажання зібратися разом — цілком виправдане

Перше, що відзначають експерти щодо свят — бажання бути з друзями та родиною є закономірним явищем, навіть незважаючи на те, що збори під час пандемії можуть представляти небезпеку для нас самих чи оточуючих.

“Давайте визнаємо, що прагнення бути разом зараз — дійсно сильне”, — каже Біббінс-Домінго, зазначивши, що багато людей особливо потребують підтримки з боку тих, з ким вони знаходяться у близькіх стосунках, після довгої розлуки.

На жаль, люди, для яких святкові збори є найбільш ризикованими (наприклад, особи похилого віку або люди з хронічними хворобами), можуть потребувати соціальних зв’язків більше, ніж інші.

“Ми просили найуразливіших пластів населення серйозно поставитися до обмежень, тож зараз вони є найбільш ізольовані, а, відповідно, найбільше потребують зустрічей з людьми”, – сказала Біббінс-Домінго.

“Розлука через карантин спричиняє психологічний збиток, який може бути настільки ризикованим для здоров’я людини, як і вплив коронавірусу” —  каже Марія Равен, доктор медичних наук, керівник відділу екстреної медицини UCSF. “Ви дійсно повинні зважити ризики та вигоди від зустрічей з людьми”, — зазначає вона.

Равен впевнена, що під час сезону відпусток слід очікувати сплеск потреб у психіатричній допомозі. Вона гадає, що цього року це загостриться ще більше, оскільки люди можуть відчувати себе вкрай погано через пандемію.

Встановлення чітких правил 

Встановлення правил напередодні будь-яких зборів є ключовим фактором для того, щоб усі дотримувалися запобіжних заходів — каже Рейвен.

Важливо також розуміти, які існують рекомендації стосовно зустрічей у місці, де ви плануєте зібратися, включаючи дозволену чисельність групи і місцеві рекомендації щодо подорожей. Багато країн та міст створили власні правила, засновані на становищі саме у цьому районі, і ви не повинні їх порушувати.

Окрім дотримання правил, Равен та Бібінс-Домінго наголосили на важливості отримання результатів тесту для запобігання поширенню вірусу. Попереднє тестування знижує ймовірність того, що хтось заносить вірус до групи, а пройти тестування після цього важливо для того, щоб,  якщо хтось повідомить про позитивний результат на коронавірус, люди могли попередити інших.

Чи варто подорожувати у цей час?

Коли мова заходить про подорожі, лікарі сходяться на думці, щоб відкласти їх на більш безпечний період. Нехай ваші канікули будуть невеликими, проте пройдуть поруч із найближчими людьми.

Офіс губернатора Каліфорнії Гевіна Ньюсома погоджується з цим твердженням. Через сплеск інфекцій держава закликає людей не їздити за межі свого округу. Тим, кому необхідно виїхати з міста, державна консультаційна служба рекомендує ввести карантин протягом 14 днів після повернення додому. Крім того, будь-які іноземні відвідувачі міста повинні запланувати карантин протягом 14 днів після прибуття, після чого вони повинні обмежити взаємодію з родичами.

Якщо ви плануєте подорож, не забудьте врахувати поширеність COVID-19 там, де ви знаходитесь і у тому місці, куди ви їдете. Також враховуйте будь-які місцеві обмеження та інші заходи безпеки, що проводяться у місці вашого прибуття. Якщо ви плануєте долучити до свого відпочинку людей, які не є вашими безпосередніми родичами, важливо знати, які запобіжні заходи вони вживали перед від’їздом.

Тим, хто планує подорож, класичні запобіжні заходи дійсно можуть стати у нагоді. Керування прокатним автомобілем або перебування в готелі не представляють занадто великого ризику, оскільки дослідження показують, що поверхні не здатні широко розповсюджувати віруси. Незважаючи на це, вкрай необхідно переконатись, що будь-яка компанія з прокату автомобілей або готель, послугами якого ви користуєтеся, мають чіткі санітарні протоколи та оброблюють приміщення на предмет знищення SARS-CoV-2 — вірусу, що викликає COVID-19.

“Студенти ВНЗ повинні залишатися у своєму рідному місті” — сказав Джордж Резерфорд, доктор медичних наук, професор епідеміології та біостатистики та директор Групи профілактики та громадського здоров’я в UCSF —  “Тим, хто вимушений покинути містечко з гуртожитком під час канікул, слід пройти тестування перед тим, як повернутися додому і пройти його ще раз, як тільки вони прибудуть до рідного міста”.

“Та одного тесту недостатньо”, — сказав він, зазначивши, що студенти можуть заразитися під час переїзду, а тому можуть знадобитися кілька днів після приїзду, щоб вірус був виявлений. “В ідеалі, між двома тестами повинен бути інтервал близько трьох днів”.

Тим, хто планує переїзд за допомогою літака, необхідно переконатися що авіакомпанія вимагає та практикує носіння масока також вкладає зусилля, щоб забезпечити соціальну дистанцію. Резерфорд запропонував користуватися послугами авіакомпанії, що наразі не продає середні місця у рядах.

Незважаючи на те, що авіаперевезення є досить безпечними, необхідно брати до уваги те, яким чином ви дістаєтесь до та з аеропорту. Опинившись у транспорті, переконайтеся, що усі всередині одягнені у маски, а вікна — відкриті.

У літаку Резерфорд порадив пасажирам вибрати сидіння біля вікна, яке знаходиться посередині між передньою та задньою санвузлами. Це допоможе мінімізувати кількість людей, що проходять повз вас.

Як можна підвищити рівень безпеки під час вживання їжі

У той час, коли приходить нагода перекусити, зазвичай усі правила соціального дистанціювання забуваються. Люди сідають разом та знімають маски, адже з ними їсти неможливо.

Залишатися на відкритому повітрі під час сніданку, обіду або вечері — найкращий варіант за думкою Рейвен. Хоча варто зазначити, що інколи погодні умови не сприятимуть цьому. “Якщо ви вирішили, що вам обов’язково потрібно їсти разом, і ви не можете зробити це на вулиці, їжте у тій кімнаті, де ви зможете тримати вікна відкритими”, – зазначає вона.

Окрім цього, Рейвен порадила тримати свій посуд при собі і вибирайте одну людину, яка накладатиме святкову їжу іншим, мінімізуючи кількість людей, що знаходяться поруч. Інший варіант — замовити їжу, яка приходить у вигляді окремих порцій. Це усуне необхідність готувати та розкладати їжу самотужки. 

Що стосується розстановки сидінь, використовуйте різні столи для окремих сімей або груп, що живуть або часто перебувають разом. Розставте столи так, щоб вони були принаймні на півтора метри один від одного, і нагадайте людям не переходити від столу до столу, щоб поспілкуватися один з одним. 

Чи безпечно ходити у гості у цей час?

Найбезпечніший варіант для візиту — зустріч на відкритому повітрі. Коли умови вимагають знаходження у приміщенні, подумайте, як можливо організувати зустріч найбільш безпечним способом. Наприклад, ви можете запросити декілька невеликих груп, а потім провести онлайн-чат серед інших, щоб об’єднати більше людей.

Якщо ви вирішили піти у гості та залишитися у приміщенні, обмінюйтеся готовою їжею чи іншими подарунками замість того, щоб сідати за стіл разом.

Загалом, будь-які зустрічі, що перебувають у чужій домівці, призводять до підвищеного ризику. Проте залишаючись пильними, ви можете захистити вашу сім’ю та друзів.

Джерело: https://www.ucsf.edu/news/2020/11/419051/holiday-gatherings-during-covid-19-what-doctors-say-about-traveling-and-family 

Всі новини