Норковий штам вірусу COVID-19 в Данії

19 Листопада 2020

П’ятого листопада 2020 р органи охорони здоров’я Данії повідомили про 12 випадків захворювання людей COVID-19, викликаних особливим варіантом штаму вірусу SARS-CoV-2, який пов’язують з норками. Всі ці 12 чоловік проживають в Північній Ютландії, і симптоми захворювання з’явилися у них ще в вересні. Вісім з них тим чи іншим чином пов’язані з галуззю з виробництва норкового хутра, тоді як інші чотири випадки були виявлені серед місцевих жителів, не пов’язаних з цією галуззю. Починаючи з червня 2020 року в Данії було виявлено 214 випадків захворювання людей COVID-19, які були обумовлені варіантами SARS-CoV-2, зв’язуваними з вирощуваними в країні норками, в тому числі 12 випадків, викликаних унікальним варіантом вірусу. Цей конкретний варіант штаму містить комбінацію мутацій, яка які раніше не фіксувалася. Лабораторні дослідження, проведені в Данії, показують, що даний штам може мати зниженою чутливістю до нейтрализующим антитіл проти SARS-CoV-2. Ці результати носять попередній характер. В даний час проводяться подальші дослідження і вживаються спільно на міжнародному рівні з метою їх підтвердження.

Оцінивши ситуацію, що склалася, влада Данії прийшли до висновку, що триває циркуляція вірусу SARS-CoV-2 серед норок, сприйнятливість норок до цього вірусу, а також легкість його передачі від тварини людині є небезпечними для здоров’я населення країни. Генетичні зміни в варіанті штаму, які можуть впливати на ризик повторного зараження у людей і на ефективність засобів діагностики, ліків і вакцин проти COVID-19, викликають додаткову заклопотаність. Необхідно провести наукові та лабораторні дослідження з метою аналізу цих аспектів. Данія направила інформацію про послідовності цього штаму в базу даних генетичних послідовностей Глобальної ініціативи з обміну даними про грип (ГІСАІД), щоб допомогти дослідникам визначити значимість цих мутацій.

Інфекція COVID-19 головним чином передається від людини людині, але в той же час відзначалися випадки передачі інфекції від людини деяким тваринам (наприклад, норкам, собакам, домашнім кішкам і левам) і навпаки. Випадки, що мали місце на норкових фермах в декількох Європейських країнах, включаючи Данію, Іспанію, Швецію, Італію і Нідерланди, показують, що вірус може передаватися від норок людині і навпаки. Передача вірусів від тварин людині і навпаки завжди викликає побоювання, оскільки в процесі такої передачі можуть виникати генетичні зміни вірусу.

Даний варіант штаму вірусу SARS-CoV-2 був виявлений в результаті проведення Державним інститутом сироваток Данії (SSI), підвідомчим Міністерству охорони здоров’я, посилених епіднадзорних заходів в районах країни, розташованих поруч з фермами з розведення норок. Щоб запобігти подальшому поширенню цього та інших пов’язують з норками штамів серед людей, влада Данії оголосили про прийняття цілого ряду заходів, включаючи знищення всього поголів’я норок на фермах в Данії. Інші заходи по охороні громадського здоров’я включають проведення посилених заходів з епіднагляду за COVID-19, нарощування зусиль по генетичному секвенированию штамів SARS-CoV-2 по всій Данії, а також прийняття масштабних медико-санітарних і соціальних заходів, включаючи введення обмежень на пересування населення в семи порушених цією проблемою муніципалітетах на північному заході Данії з метою зменшення місцевої передачі вірусу.

Наявні на сьогоднішній день дані не говорять про наявність будь-яких генетичних змін вірусу, які впливали б на його здатність до поширення, або про більш важкому перебігу захворювання, пов’язаного з новим варіантом штаму.

Дії ВООЗ

П’ятого листопада 2020 р. ЄРБ ВООЗ провело нараду з владою Данії та фахівцями Європейського центру з контролю і боротьбі із захворюваннями (ECDC), щоб детально вивчити і обговорити наявні дані і запропонувати необхідну підтримку.

ВООЗ буде і далі координувати процес обговорення цих даних з мережевими об’єднаннями експертів-вірусологів та зв’яжеться з іншими країнами – виробниками норкового хутра, щоб вжити необхідних заходів. Вона також продовжить проводити моніторинг передачі вірусу від тварин людині і навпаки, щоб оцінювати потенційні ризики для громадського здоров’я.

Зміна вірусу

Мутація або зміна вірусу з плином часу є нормальним явищем. ВООЗ відстежує генетичні зміни вірусу COVID-19 з самого початку пандемії за допомогою спеціальної робочої групи по вирусологическим аспектам COVID-19. Коли вірус переходить від людини до тварин, таким як норки, і потім назад від тварин до людини, він може мутувати, набуваючи унікальні генетичні властивості. Необхідно провести детальний аналіз і подальші наукові дослідження з метою більш повного розуміння виявлених мутацій.

Джерело: https://www.euro.who.int/ru/health-topics/health-emergencies/coronavirus-covid-19/news/news/2020/11/mink-strain-of-covid-19-virus-in-denmark

Всі новини