Дезінфектори, антисептики, очищувальні засоби: що найкраще працює проти COVID-19?

26 Листопада 2020

Існує багато версій стосовно поширення COVID-19. Ми знаємо, що вірус частіше розповсюджується при контакті від людини до людини (приблизно на півтора метри). Саме тому останні півроку заохочується соціальне дистанціювання та обмеження контактів.

Але як щодо COVID-19 та оточуючих поверхонь? Чи може коронавірус жити у ваших продуктах, взутті чи дверній ручці будинку?

Хоча найбільшою ймовірністю заразитися COVID-19 вважається особистий тісний контакт з іншими людьми, все ж існують певні дані, що свідчать про можливість активності вірусу протягом декількох годин або навіть днів на певних поверхнях. У цій статті йде мова про різні види дезінфекції поверхонь та оптимальний варіант профілактики коронавірусу таким чином.

Перш за все необхідно зрозуміти різницю між різними видами обробки поверхонь.

Очищення

Очищення поверхонь вдало видаляє бруд, пил та мікроби з поверхонь або предметів за допомогою води, мила і миючих засобів. Такий спосіб обробки не обов’язково зможе подолати як бактерії або віруси, що можуть жити на поверхні, проте точно зменшить кількість цих мікробів, змиваючи їх.

Дезінфекція

Дезінфекція вбиває мікроби на поверхнях або предметах. Цього вдається досягти за допомогою певних хімічних речовин, призначених для знищення бактерій та вірусів.

Антисептична обробка

Цей процес дозволяє як очистити, так і продезінфікувати поверхні або предмети. Коли щось обробляється антисептично, на поверхні цієї речі зменшується кількість вірусів і бактерій. Спочатко мікробі фізично видаляються, а згодом ті. що залишилися, вмирають. 

Хоча антисептична обробка може здатися найкращим способом видалення вірусу з поверхонь, вона не завжди підходить для будь-якої ситуації. Наприклад, якщо ви використовуєте антисептик для рук занадто часто, це може спричинити роздратування шкіри або лущення. У таких випадках краще обрати правильний метод для кожного об’єкта, що потребує обробки.

Далі надаємо короткий посібник з основних видів поверхонь, які слід чистити, дезинфікувати чи обробляти антисептично, щоб захистити себе від впливу COVID-19.

Руки. Миття та антисептична обробка

Одним з найважливіших способів обмежити вплив вірусу є регулярне миття і обробка рук. Згідно з CDC (Centers for Disease Control and Prevention, центри з контролю та профілактики хвороб), миття рук водою з милом є одним з найкращих способів позбутися від мікробів. Щоб правильно вимити руки, вам необхідно змочити і обтерти їх милом і водою принаймні щонайменше протягом 20 секунд. Однак, якщо у вас немає доступу до мила та води, використовуйте антисептичний засіб для рук, що містить щонайменше 60%-95% алкоголю.

Дім. Очищення та дезінфекція

Якщо поверхні у вашому домі брудні, вам спочатку потрібно почистити їх за допомогою миючих засобів, а згодом продезінфікувати. Зосередьтеся на тих областях, яких найбільше торкаються або які збирають найбільше мікробів. Деякі об’єкти, які необхідно дезінфікувати регулярно, включають у себе:

  • дверні ручки;
  • стільниці;
  • вимикачі світла;
  • прилавки та поверхні для ванної та кухні;
  • змішувачі та раковини;
  • туалети;
  • мобільні телефони та пристрої.

CDC також рекомендує носити рукавички під час очищення та дезінфекції, а також утилювання сміття після прибирання.

Майте на увазі, що не всі засоби для очищення поверхонь здатні вбити коронавірус. Ось список деяких дезінфікуючих засобів, затверджених CDC:

  1. Продукти, що включені до списку зареєстрованих дезінфікуючих агентств США з питань охорони навколишнього середовища для використання проти коронавірусу.
  2. Розведений відбілювач на певних поверхнях (перевірте етикетку продукту, щоб дізнатися, скільки води слід використовувати при розведенні відбілювача). Важливо: відбілювач може забруднити тканини та певні поверхні. Також ніколи не слід змішувати відбілювач з чимось іншим, крім води — особливо з іншими засобами для чищення (такими як аміак). Змішуючи відбілювач та аміак, можна отримати токсичний газ, що є смертельним. Обов’язково використовуйте відбілювач лише у добре провітрюваному приміщенні (випари можуть подразнювати легені) і дотримуйтесь інструкцій на етикетці. Також не допускайте потрапляння відбілювачу, миючих та чистячих засобів до рота.
  3. Розчини, що містять не менше 60% спирту. Важливо: уникайте вживання алкогольних напоїв та алкоголю, призначених для пиття. Наприклад, горілка, як правило, містить лише 40% алкоголю, тому вона не відповідає вимогам CDC щодо вмісту щонайменше 60% спирту, необхідного для знищення бактерій та вірусів.

Продукти харчування. Не потребують обробки

За даними CDC, на даний момент “немає жодних доказів того, що харчові продукти або їх упаковки здатні передавати COVID-19”. І хоча вам може не знадобитися обробляти продуктові пакети або упаковки, все одно важливо практикувати загальні рекомендації з безпеки харчових продуктів: миття рук та підтримання чистоти прилавків, а також приміщень для приготування їжі.

Пральня. Очищення

Регулярно періть одяг та тканинні маски для обличчя миючим засобом та використовуйте максимально теплу воду (перевірте етикетки одягу для точної інформації). Обов’язково якісно просушуйте речі. Якщо певні речі не рекомендується дезинфікувати або активно обробляти чи прасувати, ви можете обмежитися пранням.

Взуття. Дезинфекція

Що стосується взуття, необхідно знімати його або перед входом додому, або у під’їзді, щоб запобігти попаданню бруду та мікробів у ваш будинок. Ви також можете обприскувати взуття зверху донизу дезінфікуючим засобом без кольору, таким як 70% спиртовий розчин.
Якщо ви не впевнені у необхідності обробки або її алгоритмі, перевірте вказівки CDC. Оскільки ситуація з коронавірусом постійно змінюється, ми радимо регулярно перевіряти веб-сайт CDC на наявність актуальної інформації.

Джерело: https://thrive.kaiserpermanente.org/thrive-together/covid-coronavirus/disinfect-sanitize-clean-covid-19

Всі новини