Антисептики: види, особливості та рівень захисту

9 Листопада 2020

Антисептик — це речовина, що зупиняє або уповільнює ріст мікроорганізмів. Цей засіб часто використовуються в лікарнях та інших медичних установах, щоб зменшити ризик зараження під час операції та інших процедур. Якщо ви коли-небудь були свідком будь-якого виду операції, ви могли бачили, як хірург використовував безбарвну рідину для обробки рук. Це один із способів використання антисептику.

Проте цей засіб використовується не тільки у медичних установах, а й  на об’єктах соціальної сфери або у побуті. У цій статті ми порівняємо антисептики з дезинфекторами, розберемо різні типи засобів та надамо інформацію про рівень безпеки, що забезпечують антисептики.

Різниця між антисептиком та дезінфікуючим засобом

І антисептики, і дезінфікуючі засоби вбивають мікроорганізми, тому багато людей використовують ці терміни як взаємозамінні. Антисептики іноді називають дезінфікуючими засобами для шкіри, що також може заплутати.

Насправді, різниця між антисептиками та дезінфікуючими засобами дійсно існує. Вона полягає у тому, що антисептик наносять на тіло, а дезінфікуючі засоби — на поверхні, що потребують очищення або знежирення —  такі як стільниці або поручні. Наприклад, в хірургічних умовах лікар застосовуватиме антисептик у місцях інвазивного втручання на тілі людини і використовуватиме дезінфікуючий засіб для стерилізації операційного столу.

Як антисептики, так і дезінфікуючі засоби містять хімічні речовини, що називають біоцидами. Перекис водню є прикладом інгредієнта, що входить до складу як антисептиків, так і дезінфікуючих засобів. Однак антисептики зазвичай містять меншу концентрацію біоцидів, ніж дезінфікуючі засоби — це допомагає захистити шкірні покриви від лущення та сухості.

Способи використання антисептиків

Антисептики мають різноманітне призначення, тож їх можна використовувати як у медичних закладах, так і поза ними. В обох випадках вони наносяться або на шкіру, або на слизові оболонки.

Конкретні способи використання антисептиків включають:

 1. Обробку рук. Медичні працівники застосовують антисептики для очищення та дезінфекції шкіри рук.
 2. Дезінфекцію слизових оболонок. Перед введенням катетера у уретру, сечовий міхур або піхву можна нанести антисептик для очищення ділянки. Цей засіб також може допомогти у лікуванні інфекції в цих зонах.
 3. Очищення шкіри перед операцією. Антисептики наносять на тіло перед будь-якою операцією або інвазивним втручанням для захисту від шкідливих мікроорганізмів, що можуть бути на шкірі.
 4. Профілактику шкірних інфекцій. Ви використовувати придбати антисептики, щоб зменшити ризик зараження при незначних порізах, опіках та ранах. Побутові антисептики, знайомі кожному — перекис водню або спирт для натирання.
 5. Лікування інфекцій горла та рота. Деякі льодяники для горла містять антисептики, що допомагають позбутися ангіни або інших бактеріальних інфекцій.

Різновиди антисептиків

Зазвичай, антисептики класифікуються за їх хімічною структурою. Усі з нижчеперелічених типів дезінфікують шкіру, проте деякі з них мають додаткові способи використання.

Поширені типи багатопрофільних антисептиків містять у собі:

 1. Хлоргексидин та інші бігуаніди — використовуються на відкритих ранах та для зрошення сечового міхура.
 2. Антибактеріальні домішки — допомагають лікувати рани та опіки.
 3. Перекис і перманганат — ці інгредієнти часто використовуються в антисептичних ополіскувачах для рота та на відкритих ранах.
 4. Похідні фенолу — використовуються у милі та миючих розчинах.


Як використовувати антисептики безпечно

Деякі антисептики з великою концентрацією хімічних речовин можуть спричинити хімічний опік або сильне подразнення, якщо наносити їх на шкіру без розведення водою. Навіть розбавлені антисептики можуть викликати роздратування, якщо вони залишаться на шкірі протягом тривалого періоду часу. Цей вид подразнення називається подразнювальним контактним дерматитом.

Якщо ви використовуєте антисептик вдома, не рекомендується користуватися ним більше тижня безперервно. Також, уникайте використання антисептиків для серйозних ран, таких як:

 • травми очей;
 • укуси людей або тварин;
 • глибокі або великі рани;
 • важкі опіки;
 • рани, що містять сторонні предмети.


Якщо ви зіштовхнулися із вище переліченими випадками, вам необхідно звернутися до лікаря або невідкладної допомоги. Також слід звернутися до лікаря, якщо ви обробляли рану антисептиком, та це не дало результату.

Антисептик АВІР Експрес має високі дезінфікуючі властивості, антимікробну активність і мінімальний клас токсичності. Препарат не викликає роздратування очей, шкіри та органів дихання у разі використання за інструкцією, а також не чинить агресивного впливу на матеріали. Завдяки наявності доглядових компонентів у своєму складі, АВІР Експрес можна безпечно застосовувати у побуті у якості антисептика. Засіб не пошкоджує ніжну шкіру рук, є безпечним для людей та тварин, швидко висихає та не залишає плівки на обробленій поверхні. 

Джерело: https://www.healthline.com/health/what-is-antiseptic#takeaway 

Всі новини